Az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) legfrissebb jelentése szerint a belvíz miatt jelenleg 10 vízügyi igazgatóság területén, 42 szakaszon védekeznek. Tíz szakaszon másodfokú, harminckettőn elsőfokú készültség van érvényben. A belvízzel elöntött terület nagysága 42 900 hektár, ebből 22 ezer hektár vetés-szántó. A legnagyobb elöntések továbbra is a Körösök és a Közép-Tisza vidékén vannak.

Emellett a magyarországi folyókon összesen továbbra is 446 kilométeren van érvényben árvízvédelmi készültség, de többségében - több mint 320 kilométeren - elsőfokú a készültség. Továbbra is harmadfokú készültség mellett védekeznek a szakemberek a Felső-Tiszánál és a Lónyay-főcsatornán, a Rimán, az Eger-patakon, a Csincse- és a Laskó-patakon.

A lehullott csapadék, és a hóolvadás hatására sokfelé, elsősorban a Tisza vízrendszerén alakultak ki kisebb-nagyobb vízszintemelkedések. Ezek a Tiszán és a mellékfolyókon folyamatosan bontják a jeget. A Tisza a Tisza-tó térségéig, illetve a Csongrádtól kezdődő szakaszokon lényegében jégmentes, de a Tisza-tavon, illetve Kisköre és Csongrád között még az állójeges szakaszok a jellemzőek.

A Duna hazai szakaszain a jég teljesen eltűnt és a Tiszán is jelentősen mérséklődtek a "jégjelenségek".

Az előrejelzések szerint a következő időszak időjárása is kedvező lesz az árvízi helyzet szempontjából, jelentékeny mennyiségű újabb jégképződéshez nem lesz elég hideg, de ahhoz igen, hogy a folyók vízutánpótlása alacsony szinten maradjon - tették hozzá.